Mydło w pianie czy płynie?

Mydło do skuteczny produkt higieniczny, który pozwala pozbyć się nie tylko brudu, ale również bakterii, wirusów i grzybów z powierzchni skóry. Jego dostępność w łazienkach domowych oraz publicznych jest więc niezwykle ważna. Zanim jednak zdecydujemy się na zakup konkretnych dozowników, należy odpowiedzieć sobie na pytanie „mydło w pianie czy w płynie?”. Oba rozwiązania mają wiele zalet, ale niestety również wad, dlatego postaramy się rozwiać wszelkie wątpliwości.

Mydło w płynie

Mydło w płynie to jeden z najpopularniejszych rodzajów środków myjących wykorzystywanych w domach oraz łazienkach publicznych. Dzięki wieloletniej obecności na rynku jego dostępność jest bardzo duża, a do wyboru mamy wiele zapachów, a także mydeł wzbogaconych o substancje nawilżające i odżywiające skórę dłoni. Dodatkowo, mimo że mydło w płynie jest mniej wydajne niż w pianie, to jego niższa cena wciąż jest ważnym argumentem wśród osób odpowiadających za zaopatrywanie łazienek w niezbędne środki higieniczne. Łatwiej jest również o zakup właściwych dozowników, czy to na wkłady jednorazowe, czy przystosowane do napełniania zbiorników z dużej butelki 5l.

Namydlenie dłoni mydłem w płynie oraz jego dokładne spłukanie wymaga zużycia nieco większej ilości wody niż w przypadku pianki. Dozowniki na przycisk często wymagają też kilkakrotnego naciśnięcia, aby uzyskać odpowiednią ilość mydła, przez co na umycie rąk zużywamy więcej produktu. Dodatkowo pod dozownikiem warto ustawić niewielki podstawek, ponieważ mydło w płynie ma tendencje do kapania oraz zasychania, a plamy tego typu ciężko później usunąć. Problem ten można jednak rozwiązać, inwestując w solidne dozowniki szanowanych marek, np. Tork.

Mydło w pianie

Mydło w pianie wciąż nie jest tak popularne, jak jego odpowiednik w płynie, jednak można je spotkać w łazienkach, w których wyjątkowo ważne jest zadowolenie z obsługi gości. Jesteśmy przekonani, że za kilka lat produkt ten stanie się powszechnie wykorzystywany, ponieważ jest prosty w użyciu, mniej czasochłonny oraz wydajny. Delikatna pianka tworzona jest w specjalnie do tego przystosowanym dozowniku, kiedy mydło przechodzi przez system napowietrzający. Rozwiązanie to nie wymaga rozwodnienia, dzięki czemu bardziej skoncentrowany produkt jest wydajniejszy od mydła w płynie. Ważną zaletą tego rodzaju środka myjącego jest również ograniczenie zużycia wody, ponieważ nie jest ona potrzebna do wytworzenia piany, a jedynie do opłukania umytych dłoni. Ewentualne zabrudzenia z pianki skapującej na podłogę lub umywalkę można łatwo usunąć za pomocą jednego ruchu wilgotną ściereczką.

Wadami mydła w płynie jest wciąż niewielka dostępność i mały wybór zarówno samego produktu, jak i przystosowanych do spieniania dozowników. Ich cena zakupu przerasta również koszty związane z mydłem w płynie.

Mydło w pianie czy płynie – które wybrać?

Odpowiadając sobie na pytanie mydło w pianie czy płynie, warto wziąć pod uwagę potrzeby oraz zasoby finansowe konkretnej łazienki. Mimo że mydło w pianie zdaje się mieć więcej zalet niż jego tradycyjny odpowiednik w płynie, to nie każdy dysponuje budżetem na wymianę wszystkich dozowników. Warto jednak pamiętać, że w ogólnym rozrachunku rozwiązanie to przynosi długofalowe oszczędności.