Instrukcja mycia i dezynfekcji rąk

Regularne mycie i dezynfekcja rąk to podstawa dla zachowania zdrowia, a niekiedy nawet życia. Fakt ten związany jest z naszym codziennym kontaktem z wieloma patogenami, np. podczas witania się z innymi osobami lub dotykania przedmiotów ogólnego użytku. To właśnie dlatego Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) przygotowała dokument i zalecenia, jak należy postępować, aby nasza higiena była wydajna oraz skuteczna. Instrukcja mycia i dezynfekcji rąk w formie graficznej oraz opisowej ma nam w tym pomóc.

Instrukcja mycia i dezynfekcji rąk w praktyce

Nasze dłonie każdego dnia mają kontakt z nawet milionami różnego rodzaju drobnoustrojów. Tymczasem badania pokazują, że tylko 1 na 20 osób myje ręce po wyjściu z toalety, a większość ludzi na tę czynność poświęca około 5-6 sekund. To zdecydowanie za mało, ponieważ instrukcja mycia i dezynfekcji rąk wskazuje, że czynność ta powinna trwać minimum 40 sekund, aby usunąć wszystkie szkodliwe patogeny.

Mycie rąk to czynność, która powinna towarzyszyć nam każdego dnia, zarówno w pracy, jak i w domu. Dezynfekcja natomiast stosowana jest w miejscach o podwyższonym rygorze sanitarnym, gdzie istnieje podwyższone ryzyko zakażenia szkodliwymi bakteriami, wirusami lub grzybami. Wśród tych miejsc wymienić należy placówki medyczne, z naciskiem na sale operacyjne oraz zabiegowe, ale również gabinety lekarskie, stomatologiczne, fryzjerskie, kosmetyczne oraz studia tatuażu lub piercingu. Podczas dezynfekcji warto stosować się do zasad, jakie opisuje instrukcja mycia i dezynfekcji rąk, jednak nie można zapominać również o właściwym przygotowaniu wykorzystywanych narzędzi i powierzchni.

Instrukcja mycia i dezynfekcji rąk – szczegóły

Podczas dezynfekcji rąk wykorzystuje się specjalistyczne preparaty w płynie, żelu lub sprayu na bazie alkoholu. Dzięki odpowiednio dobranym składnikom dezynfekcja może trwać nieco krócej niż tradycyjne mycie rąk mydłem, ponieważ nie wymaga dostępu do bieżącej wody oraz ręczników papierowych do osuszenia dłoni. Instrukcja mycia i dezynfekcji rąk w czytelnej formie graficznej z krótkimi przypisami pokazuje jak postępować od momentu pobrania preparatu do całkowitego zdezynfekowania swoich dłoni. To kilka sekund nie zajmie nam wiele czasu, a może uchronić przed wieloma groźnymi chorobami, a nawet śmiercią nie tylko naszą, ale również osób bliskich. Warto bowiem pamiętać, że na swoich dłoniach możemy przenosić zarazki na inne osoby i przedmioty, z których później korzystają również inni ludzie.